Dokud polovina českých voličů nebude rozumět rozdílu mezi volbami a zasíláním sms do Superstar či Týtý, nemáme šanci žít ve svobodné a prosperující zemi.

Plivat na mrtvého člověka nebo si na něm hojit své komplexy může jen ubožák „bez koulí“, soudnosti a základní lidské slušnosti. A přesně takového máme prezidenta.

Nejen pro jeho buranství a netakt (viz akce Ferdinand Peroutka, samopal a desítky dalších) jsem pana Zemana nevolil do žádné z jeho politických funkcí, ve kterých nás – bohužel – v průběhu času „oblažoval“ svými přiblblými bonmoty, z nichž je inteligentnímu člověku střídavě chvilku úzko a chvilku trapně. Slyšel jsem názory, že je geniální karikaturou typu Švejk a je vlastně dokonalým ztělesněním toho, co musíme v Čechách změnit. Pokud by skutečně tento chronicky nedoceněný a patolízaly obklopený Švejk byl předurčen osudem, aby nám ukázal „on-line“ všechny naše slabiny, blahořečil bych osud za jeho prozřetelnost a prozíravost. Mám ale spíš dojem, že žádný osud není, a že pan Zeman se ve své funkci snaží naklonovat tím, že vstoupí do nespokojených, neúspěšných a ponížených lidí jako agent Smith ve filmu Matrix a k tomu účelu zvolil taktiku apelu na nejnižší lidské pudy a rozdělování společnosti. Ale ruku na srdce: koho z Vás to od něj vlastně překvapilo, že se nás všechny snaží poštvat proti sobě?

Mám nápad: pojďme vyhlásit soutěž, že budeme všichni zkoumat, kolik z naší povahy a chování tvoří Zeman. On je totiž skutečně geniálním příkladem, aniž si to kdokoli z nás a hlavně on sám uvědomuje: jestli chcete svému dítěti říct, jak se nemá chovat, jak nemá vypadat, jak nemá myslet, jak nemá mluvit a jak nemá stárnout bez grácie a v posměchu, ukažte mu prezidenta. A možná mnoho lidí, kteří ve svých životech ztratili záchytný bod nebo představu o rozdílu mezi dobrým a zlým, hezkým a ošklivým a inteligentním a tím, kdo je o své inteligenci jen sám přesvědčen, rázem najdou správný příklad, který nenásledovat. Čechy nemohou jít špatným směrem, kdybychom si všichni řekli, že budeme usilovat o to mít v sobě – každý z nás – co nejméně Zemana.

A tohle by byl docela přijatelný smysl toho, že Hradčany okupuje zakomplexovaný stařík žijící v sebeklamu o vlastní výlučnosti s nezvladatelnou až zničující touhou nás o své genialitě neustále přesvědčovat. PS: stromy mu asi nepopřály sluchu, tak holt se vrátil k nám, lidem. No, děkujeme pěkně, přírodo, ale uznávám: máš právo nám vrátit úder.