Dokud polovina českých voličů nebude rozumět rozdílu mezi volbami a zasíláním sms do Superstar či Týtý, nemáme šanci žít ve svobodné a prosperující zemi.

Je libo pozitiva a sociální jistoty? K službám, jen si to tady “podškrábněte” a o zbytek se už postaráme, žádný problém…

Moderní demokracie uplácí své “novodobé Fausty” vylhanými výhodami a nároky, na nichž je podstatné, že jsou to výhody a nároky iracionální, sobecké, odtržené od reality a základních fyzikálních zákonů a především od elementární lidské zodpovědnosti k potomkům a příštím generacím. Vítězství propagandy nad zdravým rozumem se projevuje tím, že lidé se (už ani) neptají, kde se na jejich dozajista oprávněné “jistoty” a “nároky” vzaly prostředky a kam se naopak ztratily jejich prostředky (daně, odvody), které do hry na víru ve stát jako hlavní jistotu jejich životů investovali. Nevidí, kolik je ta – doslova pekelná – služba jménem “stát” stojí (několikanásobné zdanění = nejméně ¾ Vašeho celoživotního výdělku končí bez jakékoli Vaší kontroly v útrobách dnešních států, je to nejhorší obchod v dějinách lidstva, mimochodem).

Globalizace ani lokální státy o sobě nikdy neříkali, že jsou pouhým obchodním modelem, ale přesně tím vždy byli. Člověk je tvor teritoriální, s vazbami ke konkrétním místům a lidem. Ano, cestuje, ale k stáru chce většinou umřít doma. Staví domy pro své děti. Předává jim svůj majetek, zkušenosti, řemeslo, peníze. Raduje se nebo smutní se sousedy, kolegy, rodinou – na místě, kterému říká domov. Fotkami z dovolené se chlubí kolegům v práci a sousedům, nikoli naopak. To není úplně logický klient globalizace, viďte? Pravda je krutá: globalizovat znamená pokrýt miliardy různých a různě odlišných živých tvorů temným příkrovem jedné jediné ideologie. To vždy nevyhnutelně vede k násilí. Násilí na svobodě, majetku a životech jiných lidí. To nové je, že se to má dít on-line, 24/7, a že svědomí můžeme delegovat na anonymní stát. Já nic, já muzikant, já chci jen své “jistoty”, co je na tom sakra špatného, vždyť mi to slíbili při podpisu „úmluvy“?

A dnes právě ta svoboda a odvaha každého z nás (uvědomit si to) stojí v cestě záměrům národních a čím dál více i nadnárodních firem a institucí, které chtějí on-line trh bez hranic a omezení. V cestě k vytvoření nejširší a nejuniverzálnější cílové skupiny v dějinách lidstva jim stojí jednotlivci jako vy a já v obývácích u blikajících obrazovek a internetu. Kdo nakonec zvítězí, to bude brzy jen na nás. Jak řekl Tolkien: „možná jednou ti nejmenší budou mít v ruce osud světa.“

Měl pravdu.