Dokud polovina českých voličů nebude rozumět rozdílu mezi volbami a zasíláním sms do Superstar či Týtý, nemáme šanci žít ve svobodné a prosperující zemi.

Fair trade, Fair state: odstranění prostředníků a právo na “fér stát” pro všechny

Fígl dnešního státu je v tom, že mu drtivá většina lidí nerozumí a stydí se za to (takže to nepřizná). Lidé, kteří něčemu nerozumí se zpravidla k někomu (kdo vypadá, že něco ví nebo je veřejně známý) připojují a svou neznalost, hloupost nebo touhu po žvanci schovávají za vykřikování hesel, jimž (zpravidla také) nerozumí. Příznivci ČSSD, komunistů a různých dalších sociálních populistů zpravidla netuší nebo raději nechtějí vědět, jak nesmírně zlodějské a deficitní je přerozdělování a státem organizovaný sociální (a důchodový) systém. Jejich úvaha a při volbách i hlasování se pak scvrkne na holou víru opřenou o to, co říkají z jejich pohledu důvěryhodné zdroje, což v praxi bývají největší lháři (http://cesko2050.cz/lokalni-a-sdilena-ekonomika-je-budoucnost-skoda-ze-si-toho-mainstreamova-media-politici-a-takzvani-odbornici-vsimnou-vzdycky-jako-posledni-je-to-vubec-nahoda/ ). Největší lež je, že “stát má přece povinnost se o lidi starat“. No – pojďme se tedy podívat, jak to ve skutečnosti funguje a jak brutální byznys s lidskou důvěrou a penězi ten stát vlastně je.

Začneme na začátku: když za 40 let práce budete odvádět sociální dávky ve výši 2000 Kč měsíčně (což odpovídá cca 30 tisíc Kč hrubého), odvedete státu 960 000Kč. Na deficitní systém důchodů a státní podporu nezaměstnanosti jde ale i část (a ne malá) Vašich daní. Kdybychom pro účel debaty řekli, že se ve státním rozpočtu poztrácí další 1000Kč z Vašich daní jen pro ten účel, je to dalších 480 000Kč. Kdybyste ty peníze měli namísto ve státě uložené v bance (nebo zainvestované), získali byste úrok – ten Vám stát nedává, ačkoli sám ty peníze na účtech v bankách samozřejmě uložené má. Pro účely debaty odhadneme, že na úrocích byste za těch 40 let dostali (při cca 1% ročně) přibližně dalších 350-390 tisíc Kč.

Tím to ale nekončí – sociální pojištění platí ještě Váš zaměstnavatel. Kdyby Vám vyplácel to, co dnes platí státu, nebo kdyby Vám vyplácel půlku formou vyšší mzdy a půlku reinvestoval třeba do nákupu nových technologií nebo obchodníka, který by prodal více zboží, vy byste mohli dostávat vyšší výplatu nebo by mohl práci dostat další pracovník – a to v prostředí “Férového státu”. Pro představu: při mzdě 27 000Kč odvede Váš zaměstnavel neuvěřitelných 6 750Kč měsíčně. Když Vám tu půlku tedy dá, pro Vás to znamená dalších 1 620 000Kč v kapse a pro něj nezanedbatelný investiční “budget”. To už jsme na cca 3,5 milionech Kč, které kdybyste si spořili nebo investovali sami (například do bytu, který byste poté pronajímali místo důchodu, nebo do vzdělání, které Vám zajistí 3x vyšší než průměrnou mzdu, a ano – pak by výpočet těch úspor byl cca 3x vyšší. Neuvěřitelné číslo jako odměna za to, že máte odvahu nést odpovědnost za svůj život, že?).

Třetí fáze zlodějiny je samo přerozdělování: z daní platíte neuvěřitelné statisíce státních zaměstnanců, jejich mzdy jsou hrazeny z Vašich daní a odvodů. Když tyto náklady zredukujete, protože lidé dostanou právo vystoupit ze zločinného systému současného sociálního pojištění, můžeme mít paradoxně ještě všichni nižší daně. I 1% nižších daní jsou v důsledku velké statisíce korun pro každého z nás během produktivního věku. Je to jednoduchá matematika: když nepřerozdělujete, ušetříte i za organizaci toho přerozdělování a nevyhnutelnou korupci, která ho provází a stala se jeho hlavním důvodem: http://cesko2050.cz/nejvetsim-svetovym-byznysem-je-vykradani-verejnych-rozpoctu-a-uz-si-toho-zacinaji-vsimat-i-standardni-media-heureka/

Ta smutná fáze je, že přešlapováním na místě (vírou ve stát) ty peníze nevratně ztrácíte, dokonce každý den. Ten způsob se jmenuje inflace. Za 40% let se Vám úspory, které (jakoby) ve státě máte na důchod, zredukují o polovinu a mohou i o víc. Přesněji řečeno: to, že nemůžete s těmi penězi nakládat ve chvíli, kdy je vyděláte, pro Vás znamená ztrátu možná poloviny, možná až tří čtvrtin koupěschopnosti toho, co se jednoho dne má nazývat starobní důchod.

A pozor, tím podvod jménem stát nekončí: když dostanete důchod, nedostáváte tu částku, kterou Vám slíbí. Dostáváte tu částku minus DPH, které státu platíte ať jste důchodce nebo ne. Důchodce totiž přece také platí DPH, spotřební a majetkové daně, milí přátelé! Takže místo 12 000 důchodu máte reálně 10 000, protože při DPH 21% o pětinu důchodu prostě přijdete (a ona se hezky poslušně jako Švejkův pes Balabán vrátí státu zpátky). Pak si koupíte naftu, na které je spotřební daň (a setsakra velká). Pak jsou tu další spotřební daně na alkohol, cigarety. Jsou tu majetkové daně – tedy zdanění toho, co jste si za několikrát zdaněné peníze koupili a co vlastníte. A celá ta částka, kterou jste mohli mít, kdybyste měli chuť se starat sami o sebe a jen maličko rozumět tomu, jak funguje stát, se scvrkne jak přirození v zimě (to všichni chlapi známe, ne?)

Stát ale hospodaří s deficitem. V případě jakéhokoli neovlivnitelného globálního vlivu (válka nejen s terorismem, hospodářská krize, migrace) se náš zadlužený stát může dostat do situace, že prostě bude muset veškeré sociální výdaje škrtat (proběhlo v posledních letech hodně nahlas v Řecku, méně nahlas v Maďarsku a Estonsku například) a důchody a sociální dávky se budou redukovat. Odvolání žádné. Jinými slovy: státní důchod není žádná jistota, spíše naopak. Kdybychom věřili ratingovým agenturám, tak dokonce řada bank má vyšší scoring než některé státy, takže by bylo teoreticky bezpečnější si spořit u nich namísto u státu. Upřímně, když vidím tu spoustu pološílených politiků a vyčůraných byznysmenů, přisátých na stát jako klíště na krávu, věřím jakékoli jiné formě spoření na důchod víc než proradnému a zločinnému státu, fungujícímu jako rezidentura tajné služby a stroj na prachy pro vybrané lidi a firmy zároveň.

A co říci závěrem? Podle průměrné výše výdělku Vás monopolní státní systém sociálního pojištění stojí až 10x víc než kdybyste se o sebe starali sami, pokud jste zaměstnanec. Pokud jste OSVČ, přijdete sice formálně o méně, ale zase nečerpáte žádné placené dovolené a jiné sociální výhody, důchod Vás nezajímá a nemocenská se na Vás nevztahuje, takže stát nezatížíte “sociálními výdobytky”, jste pro něj “čistý zisk k přerozdělení.” To ale stát nechce, protože on chce přerozdělovat (a rozdělovat dotace a dávky těm, kteří se nestydí žít v tom hnusu s cizí poctivé práce). Takže místo země šikovných OSVČ a podnikatelů, na což většina z nás má předpoklady, máme zemi ultrazdaněných zaměstnanců a naprosto neuvěřitelné statisíce státních zaměstnanců v malém desetimilionovém národě. Je jediné řešení: Sdílený a Férový stát, kde politici neorganizují toky peněz a svými zákony nelegitimizují největší podvod v moderních dějinách, který se jmenuje sociální stát.

Přidejte se k nám a vytvořme svůj vlastní, poctivý a svobodnější stát.