Dokud polovina českých voličů nebude rozumět rozdílu mezi volbami a zasíláním sms do Superstar či Týtý, nemáme šanci žít ve svobodné a prosperující zemi.

Zánik svobody jednotlivce znamená zánik naší civilizace – dojde nám to ještě včas?

Mnoho lidí – a hlavně politiků a byznysmenů přisátých na stát a jeho dotace jako klíšťata – to ještě nevidí a vidět nechce, ale proces změny současných států už nastal. Vztek a časté volební vzpoury lidí proti establishmentu a standardním politickým stranám jsou jen začátek. Bitva o naši svobodu se tentokrát nebude odehrávat na náměstích, rozsáhlých válečných pláních a v zákopech, odehraje se v našich obývacích pokojích, v našich hlavách. Je to bitva zdravého rozumu, lidské svobody a odpovědnosti proti obrovskému přívalu dezinformací, lží, ideologií, reklamy a institucionalizované výchovy k pseudosocialistickému uvažování.

Stát budoucnosti je aplikace. Ano, aplikace, jako třeba elektronické bankovnictví. Uber je největší poskytovatel taxi služeb, ale nevlastní žádné taxíky. Facebook je nejnavštěvovanější masmédium, ale nevytváří žádný obsah. Airbnb je největší ubytovatel, ale nevlastní žádné nemovitosti. Do čeho se podle této rovnice vyvine stát? Do aplikace. Aplikace s minimem úředníků (a bez jakýchkoli politiků), kteří se starají o funkčnost a správu aplikace, ale nikoli o obsah. Decentralizovaná a přímá demokracie bez nesmyslných hranic, prostředníků a korupce.

Tento sdílený stát (aplikace) bude fungovat stejně jako když si konfigurujete auto, havarijní pojistku nebo třeba tarif Vašeho telefonu či vybíráte programy z nabídky kabelovky: platit budete jen za to, co využijete a co si svobodně a dobrovolně vyberete. Je to jednoduchá logika – povinná základní výbava a doplňková nepovinná výbava. Základní povinná výbava bude například armáda, malá (velmi osekaná) část státní policie, hasiči a záchranná služba (bude-li poskytována centrálně), příspěvek na základní (výrazně osekanou) úřední agendu státu a reprezentaci v zahraničí, příspěvek na základní infrastrukturu typu letiště a dálnice (nebude-li to řešeno systémem dálničních známek a letištních poplatků, tedy přímo a mimo konfigurátor) apod. A k tomu volitelné služby v konkurenčním prostředí – například zdravotní pojištění, důchody, školství, lokální policii a soudnictví si budete moci dále platit u státu, ale také vybrat si jiného poskytovatele těch služeb nebo se o ně postarat sám, například v komunitě přátel. Dojde k restituci již zaplaceného sociálního pojištění u všech, kteří budou chtít státní “sociální past” opustit, samozřejmě za podmínky, že od státu nebudeme nic, co jsme si neplatili, požadovat.

Zapomeňme na centrální, neprůhledný a zkorumpovaný stát, jehož jedinou funkcí je rozdělovat dotace a uplácet voliče sociálními dávkami, na nichž tzv. sociální stát vytváří závislost a nechuť se o sebe starat sám, čímž se snaží lidi ovládat. Lidé jsou víc než stát nebo jakákoli ideologie. Lidé sdružení do přirozených komunit, které – díky technologiím – ani nemusí být lokální či geograficky definované (typu rodina, město, vesnice, stát), ale mohou být například oborové či zájmové. Ano, vzniknou dobrovolné verze decentralizovaných států. Nové komunity, nové „ministáty“. “Ministáty” a komunity hasičů, lékařů, zemědělců, živnostníků, sportovců, včelařů, rybářů, spolužáků, známých, kamarádů, znovu sjednocených a o sebe se starajících rodin. Protože všichni ti mají mnohem víc společného než lidé v dnešních státech, do kterých se narodíte a pak už jen povinně „tvoříte veřejné rozpočty svými daněmi a odvody“, aby je mohl někdo jiný přerozdělit (rozkrást). Je nemyslitelné, abychom trestali malé děti přidělením rodného čísla a znásilnili je do pozice ozubeného kolečka, které musí platit daně v prostředí, které si nemá šanci vybrat nebo ovlivnit. To není pokrok, svoboda ani demokracie, to je normální podvod. Demokracie bez alternativy je tyranie.

Pokud sdílíte moji vizi a názor, ozvěte se. Pojďme spolu přemýšlet, hovořit, spojovat se, přicházet s konkrétními nápady a projekty, jejichž cílem je postupná decentralizace a lokální a sdílená ekonomika mezi lidmi, které jste si vybrali. Buďte připraveni na obviňování a ostrakizování různými “trolly”, slepci a všemi těmi, kteří mají přechodem na novou verzi státu co ztratit. Vše nové zpočátku provází strach, stačí se podívat do historie. Proto čím silnější protipohyb proti této evoluci uvidíte a ucítíte, tím víc se bude paradoxně potvrzovat její nevyhnutelnost. A tím více a rychleji se budou připojovat další, kdo pochopí a prohlédnou tu hru, která se s nimi dnes hraje, a “odpojí se od Matrixu.”

Cesta to bude určitě dlouhá, ale skončí dobře. Uvidíte.