Dokud polovina českých voličů nebude rozumět rozdílu mezi volbami a zasíláním sms do Superstar či Týtý, nemáme šanci žít ve svobodné a prosperující zemi.

Volební vývoj v USA: další důvod, proč okamžitě začít s reformami a odpovědnou politikou!

Trump bude chtít zavést bezcelní zónu mezi EU a USA, protože to je dobré pro byznys. Dobré pro byznys to z jeho pohledu je proto, že EU je slabá a americké firmy by snáze expandovaly na nové trhy, které nutně potřebují ke svému růstu. Je to možná i část odpovědi na to, proč se USA tak vehementně angažuje v ukrajinské krizi (což je přibližně totéž, jako kdybychom my remcali američanům do pohraniční politiky s Mexikem). Smiřme se s tím, že to může být i tak, že se USA prostě hodí slabší Evropa, tak co k tomu trošku nepřispět, když je ta možnost a nic se neriskuje (a když se to odehrává na jiném kontinentu).

Trump si navíc bude notovat s Putinem, a možná s každým, kdo bude slyšet na slovo obchod. Chodí slovo obchod často společně se slovem morálka, svoboda, mír? No, obávám se, že americká angažmá od Koreje až po Sýrii jsou spíš důkazem toho, že naopak. A myslí si to i Oliver Stone ve svém velmi zajímavém desetidílném dokumentu „Americké století.“ Každému doporučuji shlédnout celé, mimochodem. A možná si to samé myslí ještě řada dalších osobností americké kultury od herců až po vědce.

Trumpovi blížící se další finanční krize (tentokrát vítr vane z Číny) nevadí a socialismus, který provedla americká vláda při finanční krizi z roku 2008, opakovat nebude. Tentokrát budou instituce opravdu krachovat, a miliony lidí přijdou o místa. Od svého kamaráda v New Yorku jsem se dozvěděl, že už se zase roztáčí ruletka hypotéčních úvěrů, zapatlaných do dalších úvěrů, přesně systém „copy-paste“ z roku 2008. V Číně to frčí už pár let – výsledkem jsou prázdná města plná nových staveb; jenže Čína není zrovna vyhlášená světová rezidenční čtvrť, jako je Beverly Hills, tam se prostě nájemci nepohrnou, když na to obyčejní čínané nebudou mít peníze, takže odtud oživení nepřijde. Američané si srkají své kafíčko ze Starbucks a říkají si v té samé chvíli: „proč to nezkusit znova s těmi hypotékami, když už to jednou prošlo, že?“ Podstatné je, že Trump by těm lidem nepomáhal, spíš by si je s pár kamarády levně koupil, je to obchodník. A ještě by se sloganem, že zastavil plíživý Obamův socialismus, měl možná jisté i druhé volební období.

Pro nás je to jednoduché: uvědomme si hodně rychle, že nám nikdo, ani USA, s našimi dluhy a neschopností bránit své hranice, nepomohou. Musíme sami. A „kurevsky“ rychle.