Dokud polovina českých voličů nebude rozumět rozdílu mezi volbami a zasíláním sms do Superstar či Týtý, nemáme šanci žít ve svobodné a prosperující zemi.

Podvod jménem stát, část 1: Zdravotnictví

Pro účel naší úvahy budeme pracovat s přibližnými čísly, protože každý zdroj se liší. Roční náklady na léčbu kuřáků se odhadují na cca 80 miliard korun. Na spotřební dani se vybere 45 miliard, 5 miliard se vybere na DPH. Rozdíl: 30 miliard. Pro férovost uveďme, že 2/3 lidí umírajících na komplikace související s kouřením „to stihnou“ do 65 let svého věku. Nepobírají tedy žádný důchod a jejich peníze propadají státu (a měly by propadat rovnou do kapitoly zdravotnictví, což se neděje, projeví se jako nižší náklad sociálního systému v příštím roce). Zdálo by se, že deficit není tak velký, ale problém je, že kouření způsobuje prokazatelně řadu dalších onemocnění, jejichž léčba se počítá v miliardách a desítkách milliard, počínaje rakovinou plic (z 90%) a rakovinou slinivky (z 30%) konče. Někde mezitím se pohybují rakoviny hltanu, hrtanu, jícnu, močového měchýře, chronická obstrukční nemoc plic, astma a tak dále. A jedna nemoc, která je “králem” nemocí spojených s kouřením s obrovskými náklady na léčbu (50%): diabetes.

Cukrovka –  a konečně už se o tom mluví veřejně – je nejnebezpečnější civilizační nemoc současnosti a hlavně budoucnosti. Kolik stojí léčba cukrovky za rok? Odhady se liší, ale řekněme, že minimálně 38 miliard Kč (z čehož cca 11 miliard jsou čistě sociální dávky lidem, které cukr a “tučný” životní styl k cukrovce vedoucí zmrzačil). Můžeme s trochou hořké ironie prohlásit, že tabák s cukrem si skvěle rozumí a letmým výstupem jejich “kolaborace” je každoroční minus 40 miliard v rozpočtu, možná spíš 50. DPH tu neřešíme, u diabetu je na vině životní styl mnohem víc než nějaký konkrétní výrobek a vysoké spotřební daně na nezdravé jídlo (cukr, sůl, tuk) nemáme.

Zbytek už jen v kostce: alkohol a drogy – jednotky milliard léčba plus zprostředkovaná onemocnění. Pak je tu celková obezita jako taková (bez cukrovky, ale třeba s infarkty, vysokým tlakem apod.). K tomu připočtěme zanedbanou prevenci všech typů rakovin (u nichž by včasná léčba byla účinná) a jako třešničku můžeme přidat například náklady zubního lékařství taktéž odstranitelné prevencí. Hodně hrubým odhadem nasbíráme dalších 10-20 miliard deficitu jen to hvízdne. Co tím říkáme? No přece to, že celý náš roční státní dluh/deficit by z větší části nemusel vůbec vzniknout a zadlužovat budoucnost našich dětí, jen kdybychom se chovali trochu víc zodpovědně ke svému zdraví a ohleduplně k ostatním daňovým poplatníkům a pacientům.

Jenže tak my se nechováme. Sociální (socialistický) stát nás totiž (od malička) učí, že všechno vyřeší stát, je tu pro Vaše pohodlí a vy se (hlavně) o nic nestarejte. A konkrétně zdravotnictví máte zdarma z ústavy, tak „buďte v pohodě“. Taková výchova ale neomylně vyprodukuje nesamostané a do iracionálního Matrixu připojené karikatury lidí, uvažující zhruba takto: co bychom dbali prevence, když máme nárok na případnou léčbu zdarma!!! Jenže bacha. V takovém státě totiž nezodpovědnost a bezohlednost jednoho platí druhý – to není spravedlnost, to není žádná solidarita nebo sociální jistota, to je regulérní podvod. Podvod jménem přerozdělování. Když někdo zavolá sanitku kvůli nesmyslu, ta sanitka může chybět a zpravidla chybí někde u infarktu. Ano, my – dnešní a zítřejší pacienti – bychom měli pochopit co nejrychleji, že jsme na jedné lodi s omezeným počtem míst a „jde to s námi ke dnu se všemi – včetně našich dětí a vnuků“. A začít okamžitě reformovat. Pár nápadů by bylo:

  • Zavést vyšší spotřební daň na cigarety, hranolkovou a cukrovou daň
  • Zavést sektorovou daň pro výrobce cigaret a nezdravých “pochoutek” všech typů (namísto nesmyslných návrhů typu zdanit víc banky, telekomunikace, elektřinu a plyn) a transparentně vše převádět zpět do kapitoly zdravotnictví
  • Zavést systém pojištění zvýhodňující lidi a rodiče kteří dbají předepsané prevence a naopak
  • Zavést ihned znovu poplatky ve zdravotnictví v původním rozsahu
  • Zavést systém nadstandardní péče za příplatek a definovat standardy ošetření, na které má pacient právo zdarma z ústavy a které si mohou volitelně připlatit
  • A zprostředkovaně ještě jednu věc, pro kterou na rozumné reform není čas: přestat řešit imbecility typu EET, kde se celý rok řeší věc, která nemá šanci přinést ani náznakem tolik, kolik “korekce” zdravotního systému.

Tak – a teď se probudíme. Jistě, žádná reforma nepřijde. Politici a lobby výrobců léků a léčiv – jedna z nejsilnějších na světě – to nikdy nedopustí. Ono by se totiž provalilo, že kdo má úctu k druhému, elementární inteligenci a odpovědnost ke svým dětem a spoluobčanům by politiky a přerozdělování nepotřeboval. Stačila by mu přímá demokracie (Sdílený stát: http://cesko2050.cz/kdo-jsme/) a selský rozum. Politici ale potřebují přerozdělovat Vaše peníze, a proto celá ta lež kolem nás. Neopovažujte se je v tom bohulibém přerozdělování bez jakékoli odpovědnosti jakkoli rušit, nebo se naštvou a potrestají Vás.

A koukejte dál doplácet desítky milliard ročně ze svých daní, jinak Vám zruší pastelkovné nebo stravenky.