Dokud polovina českých voličů nebude rozumět rozdílu mezi volbami a zasíláním sms do Superstar či Týtý, nemáme šanci žít ve svobodné a prosperující zemi.

Mladí, ptejte se proč Vaši rodiče a prarodiče volí populisty. Přerozdělování a skrytý socialismus totiž vybydlí Vaši budoucnost…

Všichni v hloubi duše víme, jak přibližně vypadá typický volič populistů a socialistů. Buďme upřímní, víme to vlastně docela přesně. A víme také proč populisty volí: snaží se vyhnout odpovědnosti za svá selhání, nebo prostě a jen získat cizí peníze, protože je to pohodlnější než víc pracovat, vzdělávat se nebo podnikat.

Nejde ani tak o to, že reprezentantem přesně takových je náš prezident. Spíš je to tak, že čím výš na společenském žebříčku budou reprezentanti této „jejich pravdy“, rozuměj neukojené ctižádosti, závisti a malosti, usazeni ve struktuře společnosti (třeba právě na Hradě), tím větší to má být důkaz jejich pravdivosti a zkaženosti „těch druhých.“ Tím víc budou chtít žít na dluh – i kdyby ten dluh měly platit jejich děti. To je panečku sociální solidarita, když rodiče rozkrádají budoucnost svých dětí, že? Ale systém jménem populismus a sociální stát tohle dovoluje, tak proč si nevzít, co mi nepatří, a po nás potopa – na někoho to svedeme a hlavně, nejsme křiví sami, jsou tu přece tisíce takových, tak co jako??!!

Boží mlýny ale melou a pravda je přesně opačná a až ironicky důsledná. Lumpenkavárna neexistuje, ale existuje lumpenprezident. Sluníčkáři neexistují, ale existují organizované davy blbečků, kteří je nenávidí. A kdo zneužívá stát a čerpá cokoli, na co nemá nárok, okrádá své spoluobčany. Je pohodlnější zavřít oči a zvednout ruku – a nevidět důsledky našich dnešních rozhodnutí v budoucnosti.

Lež a populismus je svinstvo, ne výhoda nebo dokonce strategie, na kterou lháři svou lež rádi povyšují, aby udělali z nouze ctnost. A na lež populistů nejdřív dojedou jejich vlastní voliči. To až pochopí, že jim ti lháři lhali a okradli je o další kus cti, sebeúcty a dost pravděpodobně i peněz. Jenže co čekat od lhářů. A co víc: co čekat od sebe, když v hloubi duše vím, že závist a nenávist je pohodlnější, než vstát a něco sám, na svou odpovědnost a „vlastní triko“, udělat nebo vybudovat? Je přece mnohem pohodlnější obvinit před svými dětmi ze svého neúspěchu či nebo selhání sluníčkáře, podnikatele, Evropskou unii, USA nebo Pražáky, než za těmi dětmi férově přijít a říct: „víš, já holt tolik talentovaný nejsem, ale zkusím ti pomoct, abys ty mohl žít lepší život.“

Jenže to by znamenalo, jak říkal pan Werich v krásné pohádce „Až opadá listí z dubu“, udělat to, co lidé dělají neradi – přejít od slov k činům. Všichni anonymní „hejtři“ z facebooku, shodou okolností zpravidla stejného povahového a intelektuálního profilu jako voliči Zemanů a Babišů, kteří nás zasypou nenávistnými komentáři ihned jak tento článek budeme publikovat, o tom stoprocentně vědí své.

Přejeme jim hodně štěstí, až je budou soudit jejich děti.