Dokud polovina českých voličů nebude rozumět rozdílu mezi volbami a zasíláním sms do Superstar či Týtý, nemáme šanci žít ve svobodné a prosperující zemi.

Inspirace causou Brady: Mladí, ptejte se svých rodičů a prarodičů, proč volí lháře a populisty. Účet za jejich volbu totiž zaplatíte vy!!!

Všichni v hloubi duše víme, jak přibližně vypadá typický volič populistů a lhářů. Buďme upřímní, víme to vlastně docela přesně. Myslím, že i víme, proč volí sobě podobné lidi. Nechce v tom být sám, chce se ujistit, že jeho pohled na svět sdílí ještě ostatní lidé a čím je jich víc, tím větší ta „jejich pravda“ má být.“ A čím výš budou reprezentanti této „jejich pravdy“, rozuměj neukojené ctižádosti, závisti a malosti, usazeni ve struktuře společnosti (třeba na Hradě), tím větší to má být důkaz jejich pravdivosti a zkaženosti „těch druhých.“

Výsledkem je ale pravý opak, a díky příkladům jako je akce Brady, si to pořád můžeme uvědomovat. Pravda je totiž přesně opačná a až ironicky důsledná. Lumpenkavárna neexistuje, ale existuje lumpenprezident. Sluníčkáři neexistují, ale existují organizované davy blbečků, kteří je nenávidí.

Lež a populismus je svinstvo, ne výhoda nebo dokonce strategie, na kterou lháři svou lež rádi povyšují, aby udělali z nouze ctnost. A na lež populistů nejdřív dojedou jejich vlastní voliči. To až pochopí, že jim ti lháři lhali a okradli je o další kus cti, sebeúcty a dost pravděpodobně i peněz. Jenže co čekat od lhářů. A co víc: co čekat od sebe, když v hloubi duše vím, že závist a nenávist je pohodlnější, než vstát a něco sám, na svou odpovědnost a „vlastní triko“, udělat nebo vybudovat? Je přece mnohem pohodlnější obvinit před svými dětmi ze svého neúspěchu či nebo selhání sluníčkáře, podnikatele, Evropskou unii, USA nebo Pražáky, než za těmi dětmi férově přijít a říct: „víš, já holt tolik talentovaný nejsem, ale zkusím ti pomoct, abys ty mohl žít lepší život.“

Jenže to by znamenalo, jak říkal pan Werich v krásné pohádce „Až opadá listí z dubu“, udělat to, co lidé dělají neradi – přejít od slov k činům. Všichni anonymní „hejtři“ z facebooku, shodou okolností zpravidla stejného povahového a intelektuálního profilu jako voliči Zemanů a Babišů, kteří nás zasypou nenávistnými komentáři ihned jak tento článek budeme publikovat, o tom stoprocentně vědí své.

Přejeme jim hodně štěstí, až je budou soudit jejich děti.